Teema: teadus

VAATA OTSE: kas tehisaru loob kestliku arengu eesmärkide püüdmisel võimalusi või takistusi?
Kestliku arengu keskus kutsub 8. mail kell 15.30–17.00 osalema veebiarutelul „Tehisaru – kas (karu)teene kestlikule arengule?“.
28. aprill 2025 teadusühiskonnale
Mida tasub teada enne doktorantuuri kandideerimist?
Doktorantuur on karjääritee osa, mille jooksul omandatud teadmised ja üldoskused valmistavad ette tööks tippspetsialisti või juhina. Selle käigus õpid sõnastama olulisi probleeme, leidma neile nutikaid lahendusi ning juhtima meeskondi ja projekte. Sellelt lehelt saad kiire ülevaate sellest, mida tasub teada enne doktorantuuri kandideerimist.
Uuring „Akadeemilise soorituse tõlgenduste seosed vaimse tervise ja individuaalsete erinevustega“
Kutsume osalema uuringus „Akadeemilise soorituse tõlgenduste seosed vaimse tervise ja individuaalsete erinevustega“!
15. aprill 2025 teadus
Järelvaadatav: poliitikateooria professor Eva Piirimäe räägib inauguratsiooniloengul rahvaste enesemääramise arenguloost
Neljapäeval, 10. aprillil kell 16.15 pidas poliitikateooria professor Eva Piirimäe ülikooli aulas oma inauguratsiooniloengu „Rahvaste enesemääramine ajaloolises perspektiivis“.
27. märts 2025 teadus
Veebiseminaril tutvustatakse teadmussiirdedoktorantuuri võimalusi
Eesti doktorikool kutsub 22. aprillil kl 10–12 teadmussiirdedoktorantuuri tutvustavale veebiseminarile. Huvilistel palutakse registreeruda, seminari link saadetakse osalejatele meilile.
21. märts 2025 tudengilekoostööteadus
TÜ teadlased: isiksuseomaduste ja vaimse tervise seos on arvatust tugevam
Tartu Ülikooli teadlased leidsid, et isiksuseomadused on vaimse tervise probleemidega tihedamalt seotud kui seni eeldati. Hiljutise uuringu tulemused võivad aidata luua ennetusmudeleid, mille abil saab hinnata inimese vaimse tervise riske ning pakkuda tõhusamaid sekkumisi, kirjutab Novaator.
18. märts 2025 teadusühiskonnale
Järelvaadatav: käitumisgeneetika professor Uku Vainik rääkis inauguratsiooniloengul käitumisteaduste ja geneetika põimimisest
Neljapäeval, 13. märtsil kell 16.15 pidas Tartu Ülikooli käitumisgeneetika professor Uku Vainik ülikooli aulas inauguratsiooniloengu „Käitumine ja geneetika – kes neid jõuaks lahuta“.
28. veebruar 2025 teadus
Uuring kummutab müüdi: kodukant isiksuseomadusi ei mõjuta
Hiljutisest uuringust selgub, et Eestis levinud arusaamad saarlaste, mulkide ja teiste piirkondade elanike isiksuseerinevustest ei pea teaduslikult paika. Kuigi väikseid piirkondlikke erinevusi leidub, ei ole need märkimisväärsed ega mõjuta inimese iseloomu kujunemist, kirjutab Novaator.
10. veebruar 2025 teadus
Teaduspreemia laureaat: isiksuse saab huvitavaks muuta juba 1500 euroga
Valitsuselt teaduspreemia pälvinud Rene Mõttus ütles usutluses Novaatorile, et inimestel on isiksuseteemade vastu suur huvi, aga see tuleb pakendada sobivasse vormi.
06. veebruar 2025 teadustunnustamine
René Mõttus pälvis riigi teaduspreemia sotsiaalteaduste valdkonnas
6. veebruaril kinnitas valitusus riigi teaduspreemiate tänavused laureaadid. Eelneva nelja aasta jooksul valminud parimate teadustööde eest sotsiaalteaduste valdkonnas pälvis preemia Tartu Ülikooli ja Edinburghi Ülikooli isiksusepsühholoogia professor René Mõttus tööde tsükli „Täpsemad vastused isiksusepsühholoogia Suurtele Küsimustele“ eest.
06. veebruar 2025 teadustunnustamine