Autor:
Kertu Saar

Psühholoogia magistriõppe eeldusainete programm

Programmi sihtrühm on psühholoogia magistriõppesse astuda soovijad, kellel on bakalaureusekraad või sellele vastav haridus mõnel muul erialal.


Programmil osalemine ei taga vastuvõttu psühholoogia magistriõppesse ega psühholoogi kutse saamist. Loe siit, millised sammud psühholoogiks saamise teekonnal läbida tuleb.


Kandideerimine

Programmile on võimalik kandideerida igal aastal suvisel vastuvõtuperioodil. Kandideerimiseks tuleb registreeruda õppeinfosüsteemis ja saata oma varasemat kõrgharidust tõendav dokument aadressile signe.reppo@ut.ee. Registreerumise ja dokumentide esitamise tähtaeg on 26. juuni 2024. Kõigile registreerunutele tuleb teavitus sisseastumiskatsete toimumise kohta.

Sisseastumiskatsed toimuvad koos bakalaureuseõppesse vastuvõtuga ning koosnevad kahest voorust: akadeemiline test ja erialakatse.

Akadeemilise testi tulemus moodustab 50% ja erialakatse tulemus 50% sisseastumiskatsete punktisummast. Kandideerimiseks vajalik minimaalne punktisumma on 66.

Katsete tulemustest moodustuva pingerea alusel võetakse vastu kuni 30 õppijat.

 1. juulil 2024 kell 12.00 ja 14.00 Tartus.
 

Akadeemilise testi eesmärgiks on hinnata valmisolekut ülikooliõpinguteks. Testiülesannetega ei kontrollita gümnaasiumiastmes omandatud teadmisi, vaid pannakse proovile loogiliste seoste loomine ning oskused ja valmisolek etteantud informatsiooni kasutada.

Testi ülesanded on probleemülesanded, st etteantud informatsiooni alusel tuleb vastata püstitatud küsimusele. Ülesanded hõlmavad

  • diagrammidelt, tabelitest, kaartidelt info leidmist,
  • seaduspärasuste mõistmist ruumilistes ja tasapinnalistes kujundites,
  • matemaatiliste probleemide lahendamist.

Testi lahendamiseks on aega 60 minutit ja selle aja jooksul tuleb vastata kuni 40 küsimusele.

Loe akadeemilise testi kohta lähemalt. 

Akadeemilist testi hinnatakse 100 punkti süsteemis ja test on sooritatud, kui tulemus on vähemalt 51 punkti. 

Järgmisesse vooru pääsevad akadeemilise testi tulemuste põhjal esimesed 75 kandidaati. Tulemused ja asukoht pingereas esitatakse Moodle keskkonnas.

 kirjalik osa 2. juulil 2024 kell 12.00 Moodle veebikeskkonnas, kuhu sisenemise info saadetakse kõigile kandidaatidele registreerumisel.

 suuline osa 3.-5. juulil 2024 Tartus aadressil Näituse 2 või veebikeskkonnas Zoom. 
 

Erialakatsele pääsevad kandidaadid pingerea alusel, mis moodustatakse akadeemilise testi tulemuste põhjal vähemalt 51 punkti saavutanud kandidaatidest. Erialakatsele pääsevad pingerea alusel esimesed 75 kandidaati.

Erialakatse koosneb kirjalikust ja suulisest osast.

Kirjaliku osa moodustab küsimustik, mis sisaldab küsimusi kandidaadi üldiste ja psühholoogiaalaste teadmiste, kogemuste, huvide ja tulevikuplaanide kohta. Küsimustiku vastused on sisendiks intervjuule.

Suuline osa on 10-minutiline intervjuu, mis toetub kirjaliku osa küsimustikule. Intervjuu mõõdab kandidaadi motiveeritust ja püsivust, psühholoogiaalaseid teadmisi ja mõtlemise sügavust ning arusaama õpingutest ja tööst. Erialakatses hinnatakse tõenäosust, et kandidaadi motivatsioon, teadmised ning plaanid võimaldavad psühholoogia õpingutega hakkama saada. 
 

Erialakatsel hinnatakse kandidaaadi

  • motiveeritust ja püsivust (30%)
  • psühholoogiaalaseid teadmisi ja mõtlemise sügavust (40%)
  • arusaama õpingutest ja tööst (30%)  

Erialakatse koondtulemus esitatakse 100-punkti süsteemis. Erialakatse on sooritatud, kui tulemus on vähemalt 51 punkti. Tulemused esitatakse Moodle keskkonnas.

 
Vaata täpsemat kandideerimise ajajoont!

 

Hind

Programm on tasuline, iga semestri alguses esitatakse arve registreerutud ainete mahu ulatuses. 2024/2025 õppeaastal on 1 EAP hind 88 eurot

Vastavalt kõrgharidusseadusele on ülikoolil õigus muuta enne iga õppeaasta algust ühepoolselt õppetasu suurust kuni kümme protsenti võrreldes eelmise õppeaastaga, avalikustades info selle kohta ülikooli veebilehel hiljemalt neli kuud enne sügissemestri algust.
 

Programmi sisu alates 2024 sügisest alustajatele

Läbitavate ainete hulga saab ise valida, kuigi arvestada tuleb eeldusainete järgnevusega (vt allpool joonist). Kogu programmi (60 EAP) läbimiseks kulub minimaalselt kaks õppeaastat. Õppetöö toimub koos psühholoogia bakalaureuseõppe sessioonõppe üliõpilastega.

Kõiki järgnevaid aineid on võimalik läbida osaliselt e-õppes. Seminarid toimuvad nädalalõppudel (R–L). Mitmed seminarid võivad olla kohustuslikud.

Image
psühholoogia magistriõppe eeldusainete läbimise skeem

 

Programmi sisu alates 2022 sügisest kuni 2023 sügisel alustanutele

Alates 2024. aasta sügisest programm muutus - bakalaureuseeksami asemele tuli statistiline modelleerimine. 

Kuni 2023 alustanud õppijatele kehtib vana programm ja selle raames läbitud ained sobivad magistrisse kandideerimisel ka edaspidi.

Image
psühholoogia magistriõppe eeldusainete läbimise skeem

 

Programmi sisu kuni 2021 alustanutele

Alates 2022. aasta sügisest eeldusainete programmi sisu muutus - uurimistöö kirjutamise asemel tuli sooritada bakalaureuseeksam ning ka mõned ained vahetusid. Kuni 2021 alustanud õppijatele kehtib vana programm ja selle raames läbitud ained sobivad magistrisse kandideerimisel ka edaspidi.

Pane tähele, et oluline osa eeldusainetest kuni 2021. aastal alustanutele on psühholoogia uurimistöö kirjutamine, mis toimub läbi kahe semestri. Uurimistöö juhend eeldusainete programmil osalejale

Image
Psühholoogia magistriõppe eeldusainete läbimise skeem