Osale uuringus!

Otsime pidevalt oma põnevatesse teadusuuringutesse ja katsetesse osalejaid. Vaata allpool nimekirja käimasolevatest uuringutest, tule heida pilk psühholoogiateaduse tegemisse ja saa ise selle osaks! 

Arvutiteaduse instituudi tehisintellekti nooremteadur Taavi Kivisik kutsub doktoritöö raames täisealisi veebipõhisele eksperimendile uuringus „Erinevate ajast mõtlemise viiside omaduste kaardistamine ja võrdlemine”. 

Ajakulu kuni 75 min (tuleb teha ilma katkestuseta), huvitatutega jagame kokkuvõtet. 

Lisainfo ja osalemine

Kutsume osalema linnakeskkonna hindamise katses! 

Meie uuringu “Inimestega ja inimesteta linna rohe- ja tehiskeskkonna videote mõju inimesele” peamisteks eesmärkideks on uurida, millised linnakeskkonnad Eesti inimestele meeldivad, kuivõrd on kohtade eelistused universaalsed/rahvusele omased ehk kas Eesti inimestele meeldivad samasugused kohad kui portugallastele ja ameeriklastele, ning milliste inimese omadustega (isiksus, sotsiaalärevus, emotsionaalne enesetunne ja praegune elukoht) need eelistused seotud on.

Katsed toimuvad Tartu Ülikooli Delta õppehoones Narva mnt 18, kus Sul palutakse vaadata videoklippe erinevatest kohtadest ja hinnata neid. Videote vaatamise ajal registreeritakse, kuhu Su silmad liiguvad või kui kaua ja kus paigal püsivad ning salvestatakse Su näoilmed, et nendest AI-põhise algoritmi abil näos väljenduvaid emotsioone välja lugeda. Lisaks palume Sul eelnevalt täita mõned küsimustikud oma isiksuse ja emotsionaalse enesetunde kohta (umbes 30 min). Laboris kohapeal toimuv katse kestab kokku kuni 1 tund.

Tänutäheks katses osalemise eest saad Sa soovi korral registreeruda uuringu lõpus 5x 20-eurose kaubanduskeskuse kinkekaardi loosimisele. Vajadusel on psühholoogia õppekava aineid võtvatel tudengitel võimalik osalemise eest saada katsepunkte (2 tundi). Samuti saad teada oma isiksusetesti tulemuse.

Uuritavateks sobivad täisealised inimesed, kellel on  normaalne või normaalseks korrigeeritud nägemine (st vajadusel kannad prille või kontaktläätsesid) ja kes ei ole varem külastanud Portugali pealinna Lissabon. Uuringus osalemine ei kujuta ohtu füüsilisele ega vaimsele tervisele. Uuringus osalemine on vabatahtlik ja katset on võimalik igal hetkel pooleli jätta. Kõik uuringu käigus kogutud andmed on konfidentsiaalsed.

Kui soovid uuringus osaleda, siis vali endale meelepärased katseajad siit

Sinuga võetakse ühendust! Kui tahad täpsemalt teada uuringu sisust ja eesmärkidest, Sa sooviksid osaleda aga ei leia kalendrist endale sobivaid aegu või Sul tekkis mõni küsimus, siis kirjuta eneli.veltmann@ut.ee.

Kohtumiseni katses! 

Kairi Kreegipuu, Liina Juuse, Kristian Pentus, Eneli Veltmann
Tartu Ülikool, psühholoogia instituut

Kutsume osalema veebikatses, mis paneb proovile su sõnavarateadmised eesti keeles!

Käesolev uurimus koosneb kahest osast: kuulamiskatsest ja lühikesest küsimustikust.
Katses palume sul kuulata päris ning väljamõeldud eesti keele sõnu ning otsustada millised neist on päris eesti keele sõnad. Küsimustikus soovime saada informatsiooni sinu demograafilise ja keeletausta kohta.  

Selle teksti lugemine ja mõlema uurimuse osa läbimine võtab keskmiselt aega 25 minutit.

Et katse saaks tõrgeteta tehtud, siis järgi alljärgnevaid juhiseid:  

  • Katses osalemiseks leia endale rahulik keskkond ja varu piisavalt aega.
  • Katses osalemiseks on vaja laua- või sülearvutit. Telefoni ja tahvelarvutiga kahjuks osaleda ei saa.
  • Kuna katse jookseb veebiserveris, on vaja katse jooksul korralikku internetiühendust.
  • Katse töötab kõige paremini Chrome veebilehitsejaga, teistega võib tekkida probleeme.
  • Kuna katse käigus mängitakse ette helisid, on oluline, et sa kasutaks katse tegemiseks kõrvaklappe. Nii kuuled erinevaid nüansse kõige paremini.  


Katses osalejate vahel loositakse välja 20 kinkekaarti 20€ väärtuses. Kui sa soovid osaleda loosimises, jäta meile küsimustiku lõppu oma e-posti aadress, et saaksime sinuga ühendust võtta.  

Katse eesmärk on uurida mentaalset leksikoni ehk seda, kuidas inimesed töötlevad oma mälus informatsiooni eesti keele sõnade vormi, struktuuri ja tähenduse kohta.
Katse uurib mentaalset leksikoni ehk seda, kuidas sõnad on inimese mälus esindatud ja omavahel seotud.

Rohkem infot ja link katsesse on siin.

Uurimus viiakse läbi Tartu Ülikooli Eesti ja üldkeeleteaduse instituudi ja Põhja-Arizona Ülikooli Kommunikatsioonteaduste ja -häirete osakonna koostöös. Katse läbiviijad on Kaidi Lõo, Anton Malmi, Eva Saks ja Benjamin V. Tucker. Rohkem infot: kaidi.loo@ut.ee.  

TÜ psühholoogia õppekava tudengitel on võimalus teenida 0,5 katsetundi (selleks palun lisada oma nimi ja soov katselõppu kommentaari lahtrisse).

Ootame Sind osalema uuringus “Verbaliseerimise ja kindlushinnangu seosed otsustusprotsessidega”.

Uuringu eesmärgiks on välja selgitada, kuidas on seotud teatud kognitiivsed protsessid õiguspsühholoogia kontekstis. Uuringu tulemuste pinnal valmib magistritöö. Uuringu läbiviimiseks on väljastatud Tartu Ülikooli inimuuringute eetika komitee kooskõlastus (392/T-24).

Osalema on oodatud kõik täisealised inimesed. Kui soovid uuringus osaleda, siis kliki alloleval lingil ja järgi kuvatud juhiseid. Eksperiment kestab orienteeruvalt 20 minutit, kuid sõltuvalt inimesest võib aega minna rohkem või vähem. Selle aja jooksul esitatakse Sulle üks video ja mõni pilt ning Sinu ülesanne on lihtsalt järgida ekraanile kuvatud instruktsioone.

Uuringus osalemine on 100% vabatahtlik ja seda on soovi korral võimalik igal hetkel katkestada. Kõik uuringus kasutatud andmed on konfidentsiaalsed ja anonüümsed.

Uuringus on võimalik osaleda ainult arvutis ja tahvelarvutis. 

Osalemiseks kliki siin! 

Palume Sul hoida uuringu sisu ja eesmärgi salajas, et tagada võimalikult objektiivsed tulemused. Palun ära osale uuringus, kui oled juba ühe korra selles uuringus osalenud!

TÜ psühholoogia õppekava tudengitel on võimalus teenida 0,5 katsetundi!

Küsimuste korral kirjuta: rainer.heinrichsen@ut.ee

Tänades

Annegrete Palu ja Rainer Heinrichsen
Tartu Ülikool, psühholoogia instituut

Tahad anda oma panuse rahvusvahelisse teadusesse? Siin on Sinu võimalus. Osaledes selles mitmete üle maailma asuvate laborite ja uurimisrühmade poolt korraldatavas uuringus (multi-lab study), annad oma panuse teadustulemuste kvaliteedi ja usaldusväärsuse suurendamisele!

Antud uuringu eesmärgiks on täpsemalt teada saada, kuidas inimesed tajuvad pilte või videoid. Videote ja piltide sisu on sellist laadi, mida näidatakse televisioonis. Uuringu korraldajaid huvitab, mida arvad sellest, mida näed.

Kui soovid uuringus osaleda, pead olema vähemalt 18-aastane ning Sul peab olema normaalne või normaalseks korrigeeritud nägemine (st vajadusel kannad prille või kontaktläätsesid). Kuna tegu on rahvusvahelise uuringuga, toimub uuring inglise keeles, mis tähendab, et uuringus osalemiseks tuleb Sul osata lugeda ja kirjutada inglise keeles. Uuringu jooksul palutakse Sul ka vastata mõnele küsimusele oma inglise keele oskuse kohta.

Uuringus osale ainult üks kord, seega, kui oled juba selles uuringus osalenud, siis palun ära tee seda uuest. Mitmekordne uuringus osalemine mõjutab tulemusi, mistõttu ei saa nendest teha usaldusväärseid järeldusi.

Uuring toimub Qualtrics veebikeskkonas. Uuring tuleb sooritada sülearvutis või lauaarvutis. Uuringus ei saa osaleda mobiiltelefoni kasutades.

Uuringus osalemiseks pole vaja teha muud, kui leida umbes 20 minutit, et kõikidele küsimustele vastata. Sõltuvalt inimesest võib aega minna rohkem või vähem.

Osale siin!

Uuringus osalemine on vabatahtlik ja seda on võimalik igal hetkel pooleli jätta. Uuringus salvestatakse uuringu lõpetamise korral ainult Sinu sisestatud andmed. Kõik uuringu käigus kogutud andmed on konfidentsiaalsed. Andmeid kasutatakse teadus-, arendus- ja õppetöös. Uuringu läbiviimiseks on väljastatud Tartu Ülikooli inimuuringute eetika komitee kooskõlastus (392/T-6).

TÜ psühholoogiatudengitel on võimalik uuringus osalemise eest teenida ka 0,5 katsetundi!

Kui Sul tekkis uuringu kohta küsimusi, siis kirjuta: annegrete.palu@ut.ee.

Põnevaid katseelamusi!

Annegrete Palu
Tartu Ülikool, psühholoogia instituut

Kutsume Sind osalema uuringus "Mida tähendab naiselikkus?"

Palun aita meil kaardistada, millised mõtted, tunded ja käitumised tüüpiliselt kaasnevad naiselikkusega

Küsimustiku täitmine toimub veebi vahendusel ja võtab aega umbes 25-35 minutit. Uuringus osalemine on täiesti vabatahtlik ja anonüümne ning seda on võimalik igal hetkel pooleli jätta. Psühholoogia tudengid saavad uuringus osalemise eest soovi korral 0,5 katsepunkti

Uuringus osaleda ja selle kohta rohkem infot saab leida siit.

Suur aitäh juba ette!

Küsimuste korral võta ühendust: Liisi Ausmees, liisi.ausmees@ut.ee 
 

Kutsume sind osalema rahvusvahelises uuringus, kus uuritakse erinevate rahvuste igapäevaeluga seotud emotsioone. Uuringus osalemine on imelihtne – selleks on vaja vaid nutitelefoni ja paari minutit vaba aega kolme päeva jooksul.

Osalemiseks laadi Google Play Store'ist alla rakendus nimega surveyYIK. Täpsemat infot rakenduse allalaadimise ja osalemise kohta leiad siit videost.

Lühidalt, see uuring koosneb kahest osast:

1. Esimeses osas palutakse sul täita 10-minutiline küsimustik. Rakenduses vajuta „+“ märgile ja kasuta koodi „es1“, et küsimustikku täita.

2. Teises osas palutakse sul hinnata oma emotsioone kolm korda päevas 7 päeva jooksul (umbes 30 sekundit iga hinnangu jaoks). Rakenduses vajuta „+“ märgile ja kasuta koodi „es2“, seejärel saad teavitusi nende hinnangute täitmiseks.

Uuringus saavad osaleda üle 18-aastased. Uuringu lõpus loositakse osalejate vahel välja kaks 100-eurost Kaubamaja kinkekaarti.

Küsimuste korral võta ühendust: martin.kolnes@ut.ee

Suur aitäh, et kaalud osalemist!
Martin Kolnes

Kutsume sind täitma Karjääri kujundamise oskuste küsimustikku. 

Küsimustiku täitmine annab ülevaate sellest, millised on sinu karjääri kujundamise oskused ning selgitab seda, kui tugev oled oma tuleviku planeerimises. 

Küsimustele vastamine võtab 10-20 minutit. 

Küsimustiku täitmine on anonüümne ja vabatahtlik ning Sul on õigus sellest igal hetkel loobuda. Peale vastamise lõpetamist avaneb koheselt tagasiside Sinu tulemustega. 

Vastamise käigus tekkivate küsimuste korral võta ühendust Triin Liiniga või pöördu karjäärispetsialisti või psühholoogi poole. 

Osale siin! 

Tänan, et osaled! 

Triin Liin 
Kognitiiv- ja koolipsühholoogia lektor 
triin.liin@ut.ee

Olete kunagi mõelnud, kuidas teie isiksus sarnaneb erinevate tööde tegijatele? 

Meie teadlased on loonud rakenduse, mis aitab teil seda lähemalt uurida.

See rakendus ei paku karjäärinõu, aga võib aidata teile enda kohta midagi uut teada saada!

Vaadake lähemalt

Kutsume uuringusse inimesi, kelle emakeel või üks emakeeltest on vene keel! 

Meie peamiseks eesmärgiks on uurida, kuidas on omavahel seotud emakeel, keeleline kogemus ja keelelise informatsiooni töötlemise ajuvastused. Täpsemalt huvitab meid, kuidas inimesed, kelle emakeel või üks emakeeltest on vene keel, tajuvad eesti keelele omaseid stiimuleid. Selleks palume Sul täita mõned küsimustikud (maksimaalselt tund aega) ning kutsume Sind laborisse EEG katsesse. 

Katsed toimuvad Tartu Ülikooli Chemicumi õppehoones Ravila 14a, kus Sul palutakse kuulata kõrvaklappidesse esitatult erinevaid helisid (näiteks sõnu), sooritada mõned lühikesed lisaülesanded ning vastata taustaküsimustikule. Laboris käik kestab maksimaalselt 3 tundi, millest katsete tegemine kestab kuni 2 tundi. 

Tänutäheks osalemise eest saad Sa uuringu lõpus 10-eurose kaubanduskeskuse kinkekaardi. Psühholoogia õppekava aineid võtvatel tudengitel on võimalik osalemise eest saada katsepunkte. 

Uuritavateks sobivad täisealised ja heas tervislikus seisundis inimesed, kelle emakeel või üks emakeeltest on vene keel ja kes oskavad eesti keelt vähemalt kesktasemel. Kuna mõned terviseseisundid on seotud informatsioonitöötluse eripäradega, on oluline, et uuringus osalejatel poleks tõsiseid terviseprobleeme (eriti neuroloogilisi häireid: epilepsiat, tugevat migreeni, peatraumasid); et hetkel ei oleks diagnoositud mõnda psüühikahäiret (sh depressioon); ja et hetkel ei kasutaks potentsiaalselt neuroloogiliste kõrvalmõjudega ravimeid. 

Uuringus osalemine ei kujuta ohtu füüsilisele ega vaimsele tervisele. Uuringus osalemine on vabatahtlik ja katset on võimalik igal hetkel pooleli jätta. Kõik uuringu käigus kogutud andmed on konfidentsiaalsed. 

Kui soovid uuringus osaleda, siis vali endale meelepärased katseajad ja Sinuga võetakse ühendust! Kui tahad täpsemalt teada uuringu sisust ja eesmärkidest, Sa sooviksid osaleda aga ei leia kalendrist endale sobivaid aegu või Sul tekkis mõni küsimus, siis kirjuta katsed@psych.ut.ee

Vali aeg

 

Kohtumiseni katses! 

Sofia Lutter, Liis Kask, Pärtel Lippus ja Kairi Kreegipuu 

Tartu Ülikool, psühholoogia instituut 

Kutsume Sind osalema psühholoogiauuringus “Nägude tajumise seosed depressiooni ja ärevuse sümptomitega”! 

Teadusuuringu peamiseks eesmärgiks on uurida näos esinevate emotsioonide eeltähelepanulist ja tähelepanulist tajumist ning depressiooni ja ärevuse sümptomite mõju nägude töötlusele. Seoseid uuritakse kasutades enesekohaseid küsimustikke ning vaadates inimese infotöötluse ajuvastuseid. Katsed toimuvad eksperimentaalpsühholoogia laboris TÜ Chemicumis (Ravila 14a), kus Sul palutakse lahendada lihtsaid reaktsioonikiiruse, mälu ja tähelepanu ülesandeid (arvutiekraanil), vaadata nägude pilte (arvutiekraanil) ja kuulata kõrvaklappidesse helisid. Katsete käigus mõõdetakse reageerimiskiirust, vastuste korrektsust ja aju elektrilist aktiivsust (EEG).  

Uuritavateks sobivad hea tervisliku seisundiga 18-40-aastased paremakäelised isikud. Kuna laborikatses tuleb muuhulgas vaadata kiirelt vahelduvaid pilte ning kuna mõned terviseseisundid on seotud informatsioonitöötluse eripäradega, on oluline, et 

  • uuringus osalejatel poleks kroonilisi terviseprobleeme (sh epilepsia, südamehaigused, migreen); 
  • hetkel ei oleks diagnoositud mõnda psüühikahäiret (v.a. depressioon ja ärevus; õpiraskuste, tähelepanupuudulikkuse või düsleksiaga inimesed võivad osaleda, kui hindavad, et saavad juhistest aru ja keskenduvad uuringu ajal); 
  • hetkel ei kasutaks kesknärvisüsteemi mõjutavaid ravimeid (nt unerohud, rahustid, v.a. depressiooni ja ärevusega seotud ravimid)

Katsesse saabudes peab Sul olema normaalne või normaalseks korrigeeritud nägemine (st vajadusel kannad prille või kontaktläätsesid) ning normaalne kuulmine.  

Tänutäheks osalemise eest saad Sa uuringu lõpus 10-eurose Partnerkaardi kinkekaardi. Vajadusel on võimalik osalemise eest saada 4 katsepunkti.  

Osalemiseks vali endale meelepärane aeg ja Sinuga võetakse ühendust! Loomulikult saad osalemisest ilma mingite tagajärgedeta loobuda. 

Vali aeg

Kui tahad täpsemalt teada uuringu sisust ja eesmärkidest või Sul tekkis mõni küsimus, siis kirjuta tajukatsed@ut.ee.

Uurimisrühma tegevusi saad jälgida siin: https://sisu.ut.ee/abc

 

Kohtumiseni katses!  

Kairi Kreegipuu, Aire Leppik, Anna Dadatskaja 

Tartu Ülikool, psühholoogia instituut  

Hea üliõpilane!

Kutsume Sind appi tulevikuoskuste enesehindamise vahendit arendama. Osaledes on Sul võimalus paremini mõista, mis on tulevikuoskused, ning saada tagasisidet oma oskuste kohta.

Oled oodatud lugema kaheksat igapäevaelul põhinevat stsenaariumi ja soovitusi nendes kirjeldatud olukordade lahendamiseks tulevikuoskuste abil. Soovituslikud sammud aitavad Sul mõelda erinevate toimimisviiside üle. Seejärel saad väidete alusel hinnata, kuidas Sina sellistes olukordades käituksid. Lugemiseks, mõtlemiseks ja hindamiseks vajad umbes 15-30 minutit.

Vastamisel tagatakse Sinu anonüümsus: infot töödeldakse ainult sellisel kujul, mis ei sisalda Sinu isikut tuvastada võimaldavat informatsiooni.

Iga stsenaariumi järel on võimalus anda ka tagasisidet teksti ning küsimuste ning soovituslike sammude arusaadavuse kohta.

Osale siin!

Küsimuste korral võta ühendust Anneli Lorenz, anneli.lorenz@ut.ee

Oleme Sulle siiralt tänulikud osaluse eest!
 

Hea lapsevanem!

Kutsume Teid osalema Tartu Ülikooli arengupsühholoogide uurimisprojektis „Kuidas Covid-19 piirangutega kaasnenud muutused koduses digi- ja keelekeskkonnas mõjutavad lapse arengut ja heaolu“ (projektijuht prof. Tiia Tulviste). Eesmärgiks on teada saada, kas ja kuidas on COVID-19 pandeemiaga seotud piirangud mõjutanud pere digiseadmete kasutamist ning laste kõneoskusi ja käitumist. Samuti aitate kaasa eesti laste kõne arengu hindamismeetodite loomisesse ja saate teada, missugune on Teie lapse kõnearengu tase.

Palun täitke Limesurvey testikeskkonnas test juhul, kui Teie lapse vanus jääb 2;6 - 4;1 aasta vahemikku (vanus kuudes 30 kuni 49 kuud). Testile Limesurvey keskkonnas vastates annate ühtlasi nõusoleku uurimuses osalemiseks. Küsimustiku täitmine võtab aega 30 minutit.

Täida küsimustik siin!

Uuringu käigus tekkivate küsimuste korral saate täiendavat informatsiooni uuringu teostajatelt:

Anne-Liis Olt (anne-liis.olt@ut.ee)
Tiia Tulviste (tiia.tulviste@ut.ee)



Uuringutes osalemise tundide raporteerimine

Selle vormi kaudu saate raporteerida uuringutes osalemise tunde, mis on nõutud Tartu Ülikooli psühholoogia instituudi õppeainetes Uurimismeetodid psühholoogias (SOPH.00.282), Psühhomeetria alused (SVPH.00.077) ja Eksperimentaalpsühholoogia (SVPH.00.045). Täpsemad nõuded (sh maht ja tähtajad) on paika pandud õppeaine tasandil.

Tehke eraldi sissekanne iga uuringu kohta, milles olete osalenud.

Pange tähele, et kõik psühholoogia alased uuringud ei jaga osalemise eest tunde, mida saate ülalnimetatud õppeainetes kasutada (info selle kohta on kutses ja/või informeeritud nõusoleku vormil).

Kõik uuringute läbiviijad (sh tudengid), kes pakuvad osalemise eest õppeainetes kasutatavaid uuringutes osalemise tunde, peavad edastama psühholoogia instituudile osalemise tunde soovivate inimeste info vastavalt siin juhendis kirjeldatud korrale. Info tuleb saata Exceli failina Kertu Saarele (kertu.saar@ut.ee) kaks korda õppeaastas (tähtajad 31. detsember ja 31. mai).


Lugemissoovitusi psühholoogiahuvilisele

Täiendusõppe võimalused psühholoogias

Kas leidsite vajaliku informatsiooni? *
Aitäh tagasiside eest!