Autor:
Annika Haas

Selgunud on riigi teaduspreemiate 2024. aasta kandidaadid

Riigi teaduspreemiate komisjon kinnitas ettepanekud tänavuste teaduspreemiate määramiseks. Tartu Ülikooli teadlastest esitati teaduspreemiatele järgmised kandidaadid.

Elutööpreemiale esitati loodus- ja täppisteaduste valdkonna emeriitprofessor Ene Ergma, arengupsühholoogia professor Tiia Tulviste ja immunoloogia professor Raivo Uibo.

Aastapreemia eelneva nelja aasta jooksul valminud ja avaldatud parimate teadustööde või tööde tsüklite esiletõstmiseks antakse välja kaheksas teadusvaldkonnas.

Aastapreemiale täppisteaduste alal esitati geomeetria ja topoloogia professor Viktor Abramov („Ternaarsed struktuurid geomeetrias, algebras ja teoreetilises füüsikas“) ning arvutusliku neuroteaduse ja tehisintellekti kaasprofessor Jaan Aru („Aru ja tehisaru süsteemide sarnasuste ja erinevuste kaardistamine“).

Keemia ja molekulaarbioloogia alal esitati aastapreemiale rakubioloogia kaasprofessor Viljar Jaks („Kudede regeneratsioon ja rakuväline maatriks“) ja viroloogia kaasprofessor Margus Varjak („Viiruse ja peremeesraku vahelised koosmõjud kaasasündinud immuunsuse vaatenurgast“).

Arstiteaduse alal esitati kandidaadiks meditsiinilise mikroobiökoloogia professor Reet Mändar („Mikroobiökoloogialt kliinilisele praktikale“) ning ortopeedia professor Aare Märtson ja ortopeedia kaasprofessor Katre Maasalu („Ortopeediliste haiguste molekulaarsed mehhanismid ja käsitlus“).

Geo- ja bioteaduste alal on aastapreemia kandidaadid makroökoloogia kaasprofessor Carlos Pérez Carmona, botaanika professor Meelis Pärtel, makroökoloogia teadur Riin Tamme ja makroökoloog Aurèle Éric Toussaint („Globaalne käsitlus erinevate elustikurühmade funktsionaalsest mitmekesisusest“). Merebioloogia osakonnast esitati samas teadusvaldkonnas aastapreemiale merebioloogia professor Georg Martin, merebioloogia spetsialist Gerli Albert, merebioloogia nooremteadur Jack Royd Hall, merebioloogia kaasprofessorid Liina Pajusalu, Tiina Paalme, Kaire Torn ja Arno Põllumäe ning teadur Anneliis Kõivupuu („Muutuva kliima mõju Läänemere põhjataimestiku struktuurile ja rollile süsinikuringes“).

Sotsiaalteaduste alal esitati preemiale isiksusepsühholoogia professor René Mõttus („Isiksusepsühholoogia uuemad arengusuunad“).

Humanitaarteaduste alal on aastapreemia kandidaadid Vana Testamendi ja semitistika professor Urmas Nõmmik („Die Erzelternerzählungen im Lichte höfischer Erzählkunst“ / „Esivanemate lood õukonna pajatamiskunsti valguses“), poliitikateooria kaasprofessor Eva Piirimäe („Euroopa taassünd ja valgustuse poliitika: Johann Gottfried Herder ajaloolises, retseptsiooniloolises ja tänapäevases kontekstis“) ning poliitika- ja sotsiosemiootika professor Andreas Ventsel ja semiootika teadur Mari-Liis Madisson („Poliitika-semiootika, infomõjutustegevuse ja vandenõuteooriate semiootiline analüüs“).

Preemiate laureaadid otsustab Vabariigi Valitsus veebruari alguses. Preemiad antakse pidulikult üle vabariigi aastapäeva paiku. Sellel aastal antakse riigi teaduspreemiad välja 34. korda.

Vaata kõiki teaduspreemiate kandidaate Eesti Teaduste Akadeemia kodulehelt.

Näituse 2 õppehoone Uus Anatoomikum

Psühholoogia instituut jagas preemiaid 2023/2024 aasta parimatele

Austame erinevusi märgised

Tartu Ülikooli tunnustati taas kvaliteedimärgisega „Austame erinevusi“

Annika Tamme

Psühho-seksuoloog Annika Tamme pälvis ühiskondliku aktiivsuse preemia