Martin Veisman

Palju õnne!? Näitus heaolust, vaimsest tervisest ja tasakaalust

29. juunist 2022 kuni 29. jaanuarini on Tartu Ülikooli muuseumis avatud Eesti Tervisemuuseumi rändnäitus Palju õnne!? Näitus heaolust, vaimsest tervisest ja tasakaalust. Näitus juhib tähelepanu vaimse tervise ja toimetulekuga seotud küsimustele ning jagab näpunäiteid, kuidas oma heaolu parandada. Näitusele on oodatud kõik - tegevusi on nii lastele, noortele kui ka täiskasvanutele.

Arutelud selle üle, mis on elus tõeliselt tähtis, on sama vanad kui inimkond. Õnne teema on salapärane ja tekitab hulgaliselt küsimusi. Mis on õnn, kuidas seda leida, ning miks mõned inimesed ja rahvad on õnnelikumad kui teised, huvitab nii psühholooge, filosoofe, poliitikuid kui ka igaüht meist, kui me oma elu üle mõtisklema jääme. On inimesi, kes suudavad õnne ja rahulolu tunda keerulistest aegadest hoolimata. Teistel seevastu on raskusi kõige positiivse kiustegi oma elust ja ümbritsevast rõõmu tunda.

Näitusel uurime, mis teeb inimesed õnnelikuks ning juhime tähelepanu vaimse tervise ja -toimetulekuga seotud küsimustele. Anname praktilisi näpunäiteid, kuidas keskenduda positiivsele jõule enda sees ja muuta teadlikult oma elu paremaks.

Õnn on inimeste kätetöö!

Ellen Niit

Ootame näitusele noori, peresid, lasteaia- ja kooligruppe ning täiskasvanuid. Laste külastuse teeb meeleolukaks töövihik-teekonnakaart, mis aitab õnne olemust selgitada ja selle üle arutleda. Vihiku jutustused on koostanud lastekirjanik Anti Saar. Lisaks pakuvad avastamisrõõmu just lastele loodud eksponaadid.

Mitmed eksponaadid ja virtuaalsed testid pakuvad vanematele külastajatele võimalust ennast ja oma soove paremini tundma õppida. Näiteks võib luua oma isikliku tasakaaluratta, mis annab ülevaate enda eluga rahulolust.

Palju õnne?! üks võtmeteema on inimese vaimne tervis. Kõigi Eesti elanike vaimne ja füüsiline heaolu, olenemata vanusest, soost ja elukohast, on ääretult oluline. Seda eriti praegu, ülemaailmse koroonapandeemia ja -kriisi valguses. Toome külastajani mitmeid kogemuslugusid, et näidata, kui peidetud võivad olla vaimse tervise probleemid teiste eest, kuid igas loos on ka lootus ja lahendus.

Näituse koostamisel osalesid konsultantidena mitmed teadlased ja psühholoogid. Helge ruumilahenduse lõid arhitektid Nele Šverns ja Karin Tõugu, rõõmsa ja mängulise graafilise disaini eest hoolitsesid graafiline disainer Martin Veisman ja kunstnik Anna Ring.

Näitus on loodud Eesti Tervisemuuseumi aastanäitusena ja avati esmalt Tallinnas 18. mail 2021. Täname suurtoetajat Tervisekassat, kes aitas näituse Tartusse tuua.

Projekti meeskond

Kuraator: Ülle Kask (Tervisemuuseum)

Projektijuhtimine: Herke Kukk, Anne-Mai Helemäe, Kristi Leps (Tervisemuuseum)

Tekstid: Tiina Jõgeda, Jaan Aru, Ülle Kask, Liisi Kööts-Ausmees, Andero Uusberg

Konsultandid: Anu Realo (Warwicki Ülikool, Ühendkuningriik), Tiina Jõgeda (Eesti Ekspress), Anna-Kaisa Oidermaa (MTÜ Peaasjad), Minna Sild (MTÜ Peaasjad), Merle Purre (MTÜ Peaasjad), Jaan Aru (Tartu Ülikool), Andero Uusberg (Tartu Ülikool), Liisi Kööts-Ausmees (Tartu Ülikool), Tõnu Viik (Tallinna Ülikool), Ülli Kukumägi (Bodylanguageacademy.ee), Tiina Saar-Veelmaa (Aaretesaar), Helena Väljaste (Vaikuseminutid.ee)

Haridusprogrammid, peretasandi sisu ja eksponaadid: Marleen Soosaar (kontseptsioon), Anti Saar (jutustus), Anna Ring (illustratsioon), Kalle Tikas (tehnik)

Ruumikujundus: b210

Graafiline disain: Martin Veisman (Ruum 414)

Ideede arendus, digilahendused, eksponaadid: Mikk Meelak, Annika Tähepõld, Mikk Pärast, Anneli Kripsaar, Villem Vatter (Platvorm)

Kaastöö: Helena Rummo, Elina Liiva, Vallo Toomla, Aivo Rannik, Arian Levin, Jennifer Scholz, Martin Männik, Agnes Isabelle Veevo Eesti keele toimetus: Hille Saluäär Tõlked: Avatar, Jegor Jermakov, Kristi Leps, Ross Seymour

Turundus ja kommunikatsioon: Optimist Public, Andres Arendi, Kristi Leps, Meelik Samel Tootmine: Siltau Systems

Tehnika: RGB

Trükitööd: Digitrükk

Tartu Ülikooli muuseumi meeskond: Karoliina Kalda, Kadri Kaljurand, Tiiu Kreegipuu, Klaus-Peeter Ladva, Ele Loonde, Külli Lupkin, Tanel Nõmmik

Täname: Annika Paas, Christiin-Pauliin Kivi, Jüri Arendi, Karl Erik Saks, Karmen Kozma, Lenne, Liis Velsker, Lisett Marmei, Maie Tooming, Margo Orupõld, Mart Niineste, Mia Reinus, Taavet Unt, Taavi Kuri, Toivo Aavik, Uku Arne Arendi, kõik Tervisemuuseumi inimesed.

Tervisekassa, Eesti Kultuurkapital, Eesti Noorte Vaimse Tervise Liikumine, Eesti Teadusagentuur, MTÜ Pärnu Naiste Varjupaik, Narva Muuseum, Peaasi.ee Facebooki lehe jälgijad, Pärnu Muuseum, SA Kiusamisvaba Kool, Tallinna Ülikooli Balti filmi, meedia ja kunstide instituudi õppejõud ja tudengid.